21. května 2024

10:59

Sedmikráska obecná: Přírodní poklad s širokým využitím

21. května 2024, 10:59

Sedmikráska obecná (Bellis perennis) je drobná trvalka, kterou můžeme najít na loukách, pastvinách, v parcích a zahradách. Tato nenápadná bylina bílé květy s růžovým nádechem a žlutým středem, které se otevírají ráno a zavírají večer nebo při deštivém počasí. Sedmikrásky lze sbírat od jara do podzimu, ideálně za suchého počasí. Nejlepší doba pro sběr je dopoledne po oschnutí rosy. Sbíráme celé květy, které se suší ve stínu na dobře větraném místě nebo v sušičce při teplotě do 35 °C. Sušené květy skladujeme v dobře uzavřených nádobách na suchém a tmavém místě, kde si uchovají své léčivé vlastnosti.

 

sedmikrasky.jpg

  

Léčivé účinky

 

Sedmikráska je známá svými léčivými vlastnostmi a používá se v tradiční medicíně již po staletí. Obsahuje řadu účinných látek, jako jsou flavonoidy, saponiny, třísloviny a éterické oleje. Mezi její hlavní léčivé účinky patří:

Protizánětlivé účinky: Sedmikráska pomáhá snižovat záněty a otoky, což ji činí užitečnou při léčbě kožních problémů, jako jsou ekzémy, vyrážky nebo bodnutí hmyzem.

Podpora hojení ran: Díky svým antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem urychluje hojení menších ran, odřenin a popálenin.

Posílení imunitního systému: Čaje a odvary ze sedmikrásky podporují imunitní systém a pomáhají tělu bojovat proti infekcím.

Detoxikace organismu: Sedmikráska diuretické účinky, což napomáhá detoxikaci těla a podpoře vylučování škodlivých látek.

Zklidnění trávicího traktu: Používá se také při problémech s trávením, nadýmáním a žaludečních křečích.

 

sedmikraska.jpg

  

Použití v kuchyni

 

Sedmikráska není jen léčivou bylinou, ale také chutným doplňkem do kuchyně. Květy se mohou přidávat do salátů, polévek nebo jako dekorace na dorty a dezerty. Mají jemnou, mírně hořkou chuť, která dodává pokrmům svěžest a estetický vzhled. Je rověž krásná jako dekorace na jídelních stolech.

 

sedmikrasky.jpg

  

Tipy na použití

  

Sedmikráskový čaj: Dvě čajové lžičky sušených květů přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Pijeme při nachlazení nebo na podporu trávení.

Obklad na rány: Čerstvé květy rozdrtíme a přiložíme na ránu, přikryjeme obvazem a necháme působit. Můžeme také použít odvar z květů.

Sedmikráskový sirup: 100 g čerstvých květů zalijeme 1 litrem vroucí vody, přidáme šťávu z jednoho citronu a necháme přes noc louhovat. Následující den přidáme 1 kg cukru a vaříme do zhoustnutí. Sirup používáme při kašli nebo nachlazení.

Koupel se sedmikráskou: Hrst sušených květů přidáme do horké lázně, která zklidní podrážděnou pokožku a uvolní tělo.

Sedmikráska je skvělou bylinou, kterou bychom neměli přehlížet. Její léčivé a kulinářské využití je široké a snadno dostupné, což z ní činí cenný doplněk do naší domácí lékárničky i kuchyně.